Türkiye'de 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı veriliyor. Yüksek gelirli Ortadoğulular fiyat düşüklüğü nedeniyle Türkiye'yi tercih ediyor.

Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılar için gayrimenkul satın alma şartı 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. Üstelik yatırım yapan yabancılara oturma izni değil doğrudan vatandaşlık veriliyor.

Deutsche Welle'den Engin Karaman'ın haberine göre, Türkiye'den gayrimenkul satın almak isteyen yabancıların bir danışmanlık şirketine başvurması gerekiyor. Gerekli belgelerin teslim edilmesiyle devam eden süreçte ortalama 45-50 gün içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları bütün aileye teslim ediliyor.

3 ayda yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım 
İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Ortadoğu’dan 250'yi aşkın kişi bu yolla Türk vatandaşlığına başvuru yaptı. Uygulama kapsamında 3 ayda yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım gerçekleşti. Yaklaşık 200 kişinin ise belge teslimi aşamasında olduğu açıklandı.

 

Konut satışında Iraklılar birinci
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), Kasım 2018 konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde 35 bin 430 konut yabancılara satıldı. Iraklılar 7 bin 308 ile birinci, İranlılar 3 bin 217 ile ikinci, Afganistanlılar ise bin 852 ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye'den en fazla konut alan yabancılara bakıldığında Iraklılar 1003 konut ile birinci sırada bulunurken İranlılar 463 konut ile ikinci oldu. İran'ı 261 konut ile Afganistan ve Rusya Federasyonu, 233 konut ile Suudi Arabistan takip etti.

İLETİŞİM FORMU
TÜM PROJELERİ İNCELE
Tüm hakları saklıdır. © 2018
Eskişehir Web Tasarım