Türkiye'de özellikle lider sektörü olan inşaat sektörü üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Manipülatif  söylemler ile sektör, büyük oranda sekteye uğratılmaya çalışılıyor. Burada ki amaç ülke ekonomisinin mihenk taşı olan inşaat sektörünü baltalamak ve Türkiye’nin ekonomik anlamda önünü kesmektir.

İnşaat Sektörü, ekonominin amiral gemisi konumundadır. Amiral gemisi su almaya başlayınca ekonomi zor sürece girer. 2006 ve 2012 yılları arasında yükselişin bir benzerini hatta daha büyüğünü özellikle önümüzde ki yıllarda yaşayacağımız kanısındayım. Başka bir ifadeyle 2018'de kıpırdama gösterecek olan inşaat sektörü 2019'dan sonra büyük bir sıçrama yapacaktır. Sektör, her anlamda büyük fedakarlık yaptığı bir dönemi yaşamaktadır. İnşaat maliyetlerine son bir yıl içinde ciddi oranlarda zam yapıldı. Bu durum ekonominin etkisini büyük oranda hisseden yatırımcı için olumsuz bir etki yarattı.

 Ekonomide ki dalgalanmalardan dolayı konut satışları %9.2 oranına düştü.  Ekonominin iyileşme sürecinde olmasından dolayı muhtemelen önümüzdeki yıllarda bu oran % 35-40 oranında artacaktır. Bu da fiyatların yükselmesine sebep olacaktır.  Konut almayı düşünen vatandaşlar için en uygun zamanın şimdi olduğunu düşünmekteyim. Bu dönemde konut alan kesinlikle karlı çıkacaktır.  O nedenle bu sürecin yatırım yapmak isteyenler için uygun zaman olduğunu kanısındayım. Günümüzde konut satışında ki durgunluğun ana sebebi konut kredisi ve faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Konut kredisi ve faizleri acil düşüşe geçmelidir bu vatandaşı yatırıma teşvike yöneltecektir. Böylece inşaat sektörü canlanacak ve ülke ekonomisinin gelişmesine de büyük katkı sağlayacaktır.

Erdal Celep

ERDAL CELEP

İLETİŞİM FORMU
TÜM PROJELERİ İNCELE
Tüm hakları saklıdır. © 2018
Eskişehir Web Tasarım